طرز تهیه کباب برگ

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 10 آبان 1395 در ساعت 20 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای تهیه کباب باید از گوشت فیله یا راسته گوساله یا گوسفند استفاده نمود، نکته قابل توجه برای کباب خوب انتخاب گوشت آن است که باید نرم باشد ( بوسیله گردهای مخصوص نرم کننده گوشت نیز می توان گوشت را نرم و ترد نمود) ولی بهتر است گوشت را باآب پیازوفلفل 24 ساعت قبل آماده و نرم نمود. انواع کباب باید در عین پختگی زیاد خشک نشود

مواد لازم جهت 5 نفر:

1)گوشت فیله (یا راسته) پاک شده               یک کیلوگرم

2) پیاز رنده شده                                        2 عدد

3) روغن زیتون (یا روغن مایع)                        2 قاشق غذاخوری

4) فلفل                                                   به مقدار لازم

5) ورشستر سس                                      1 قاشق چای خوری (اختیاری)

6) سویا سس                                          1 قاشق چای خوری (اختیاری)

 

طرز تهیه :

کباب برگ را می توانیم به هر اندازه که میل داریم پهن کنیم به این ترتیب که راسته را روی تخته گوشت می گذاریم به اندازه ای که میل داریم پهنای کباب بشود یک قطعه جدا می کنیم مثلا پهنا سه انگشت و آن قطعه را پهلوی قطعات دیگر گوشت می گذاریم قطعات دیگر را می بریم( با این عمل پهنای تمام گوشتها به یک اندازه می شود) بعد گوشت را به ضخامت حدود یک سانتیمتر ورقه ورقه می کنیم و آماده می گذاریم. بهترین پهنا برای کباب برگ حدود 2 بند انگشت است

ابتدا پیاز را نرم رنده می کنیم و روغن زیتون و فلفل را با پیاز رنده شده مخلوط می کنیم و گوشت را در این مایه می خوابانیم و می گذاریم یک یا دوشب بماند. نکته ای که در مورد گوشت باید بدانید این است که پوست و رگ و ریشه گوشت میبایستی کاملا از گوشت جدا شده  و تمیز شود و الا کباب سفت شده و مانند لاستیک به سختی از هم جدا میشود (در صورتی که بخواهیم کبابمان طعم کباب رستورانها را داشته باشد میبایستی ردیف 5 و 6 را نیز به این مواد اضافه نماییم.) 

پس از یک یا دو روز گوشتها آماده کباب شدن میباشد آنها را به سیخ کشیده و کمی روی آن را باپشت کارد می کوبیم و روی آتش منقل میگذاریم  فقط  بایستی توجه داشت که حرارت زغال نه آنقدر زیاد باشد که کباب بسوزد و مغزش خام بماند و نه آنقدر کم باشد  که آب کباب گرفته شده و کباب خشک شود هرچه زمان کباب کردن طولانی تر شود کباب خشک تر میشود کباب باید در عین پختگی زیاد خشک نشود و آبدار باشد .

پس از اینکه گوشت کاملا پخته شد آنها را در دیس می کشیم و رویشان  کمی نمک می پاشیم و کمی هم کره روی آن می گذاریم و اطراف آنرا با پیاز خلال کرده و جعفری و لیمو ترش یا نارنج تزیین می کنیم .

به گوشت نباید قبل از پخت نمک زد چون این کار باعث سفت شدن آن میشود همچنین کباب برگ را نباید هیچ وقت لای نان قرار داد زیرا آب کباب به خورد نان می رود و خشک می شود. در صورتیکه بخواهیم برای نرمتر شدن کباب از گردهای نرم کننده مخصوص گوشت استفاده کنیم برای هر کیلو گوشت یک قاشق مربا خوری از گرد نرم کننده را با پیاز رنده شده مخلوط می کنیم و نیم ساعت قبل از کباب کردن گوشت را در این مایه می خوابانیم لازم به ذکر است که بجای گرد نرم کننده میتوان از کیوی رنده شده نیز استفاده نمود. 

کباب برگ را با چلو و گوجه فرنگی کباب شده، سماق و ریحان سرو می نمایند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :